niedziela, 23 lutego 2014

CRDGIF, czyli polska pomysłowość...

Niedawno do T.M. Universe przyszedł list, może nie z krańców wszechświata, ale mimo tego wzbudził naszą ciekawość. I czujność.

Opieczętowana na czerwono koperta. Foliowe okienko z danymi T.M. Universe. A w środku pisemko, które na pierwszy rzut oka wygląda na korespondencję urzędową. Gdyż oto CRDGIF, czyli Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm nawołuje T.M. Universe do uiszczenia opłaty w wysokości 194 zł, za dokonanie wpisu firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczych.Zapłacilibyście na naszym miejscu, otrzymując takie pismo?

Bo my nie. Po pierwsze na początku listu mowa jest o dokonaniu wpisu firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczych w dniu 1 marca 2014 roku. Użyto formy przeszłej „dokonano wpisu”. A przecież list otrzymaliśmy na półtorej tygodnia przed końcem lutego... Co innego informować o tym, że zostanie dokonany w przyszłości wpis, a co innego, że został już dokonany w przeszłym terminie.

Pismo jest sformułowane dość sprytnie, gdyż w CDEIG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), czyli na państwowej platformie, w której została zarejestrowana działalność T.M. Universe – rozpoczęcie owej działalności ustalono na dzień 1 marca. Można więc „zaufać” pisemku, że rzeczywiście kieruje je jakiś urząd...

Mowa jest również o „fakultatywnej”  opłacie rejestracyjnej w wysokości 194 zł. Wczytując się w informacje, jak wiele firm wpłaciło ową fakultatywną sumę, można domyślać się, że wiele osób tak naprawdę nie rozumie znaczenia słowa „fakultatywny”. A znaczy ono ni mniej, ni więcej – dobrowolny. A nie, tak jak mogą uważać niektórzy, obowiązkowy. W ten oto sposób firma CRDGIF umywa również ręce i chroni się przed organami sprawiedliwości, gdyż dzięki temu mogą się wytłumaczyć „Przecież napisaliśmy, że opłata jest dobrowolna!”.

Dla wielu osób mylne może być również stwierdzenie, iż opłata ta została ustalona poprzez „rozporządzenie KRBiP (uchwała wew. z dnia 1 września 2013 r.)”. Większość mieszkańców naszej planety zapewne pomyślałoby: „skoro uchwała, to pewnie coś urzędowego”. Nie myślą zupełnie o tym, że ani nie wiadomo co to jest KRBiP, ani też nikt nie zabronił firmom dawać swoje wewnętrzne zarządzenia.

Trzeba przyznać jednak, że całość została skomponowana w dość interesujący sposób. Pomysł jest dość dobrze rozwiązany, co, jako manufaktura kreatywności, musimy przyznać bez głębszego zastanowienia się. Wygląd urzędowo-podobny, język nietypowy, dla niektórych nie do końca zrozumiały, całość z siedzibą w stolicy – Warszawie!

Niestety wielu ludzi daje się wpisać do rozmaitych rejestrów tego typu za niemałe pieniądze. Tym bardziej niemałe, że nic im to zupełnie nie daje. Nie mają z tego najmniejszego zysku. A wpis do państwowego CDEIG jest przecież darmowy...

Dlatego, jeśli tylko dostaliście pisemko od jednego z poniższych „rejestrów”, radzimy Wam – nie płaćcie, bo ktoś chce wyciągnąć od was pieniądze za coś, czego nie potrzebujecie, za coś co nie jest obowiązkowe. Wyrzućcie to w odmęty kosmosu albo w niezbadaną głębię czarnej dziury. A oto znane nam rejestry, które czynią w podobny sposób:


 • Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm, Al. Jana Pawła II 27, 00-867 Warszawa;
 • Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców Sp. z o.o., ul. Złota 59, 00-120 Warszawa;
 • Europejska Ewidencja i Informacja o Działalnościach Gospodarczych EEIDG Sp. z o.o., ul. Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa;
 • Ewidencja Działalności Gospodarczych s.r.o. INF.DAT, ul. Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa
 • Rejestr Polskich Firm i Działalności Gospodarczych, czyli FIRM.INFO Sp. z o.o., ul. Ogrodowa 28/30 lok.230, 00-896 Warszawa;
 • Rejestr Polskich Podmiotów Gospodarczych, czyli GALOR Sp. z o.o.;
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, Rafał Nobis, Al. Solidarności 115/2, 00-140 Warszawa;
 • Krajowy Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych, Tomasz Zabilski, ul. Piastowska 1/2,  48-300 Nysa;
 • Centralny Oddział Ewidencji Działalności Gospodarczej, Mariusz Sebastian Breczko Białystok;
 • Krajowa Ewidencja Informacji o Przedsiębiorcach, ul .Piękna 68, 00-672 Warszawa;
 • Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach, ul. Piękna 24/26A/1, 00-549 Warszawa;
 • Centralny Rejestr Informacji o Działalnościach Gospodarczych; Złota 61; 00-819 Warszawa.

7 komentarzy:

 1. Właśnie otrzymałem takie pisemko z podanym kontem bankowym do zapłaty już nie 194 zł, ale 290 zł - apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ostrzegam wszystkich przed takimi cwaniaczkami. Postanowiłem przeszukać internet i wyszło szydło z worka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dostałem podobne pismo z tej "firmy" tylko chcą wyłudzacze 290PLN

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja podobnie... A dostałam już drugie pisemko tej treści w przeciągu 2 miesięcy... Ktoś zbiera na wakacje?

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie dodtalsm takie pismo od razu sprawdziłam.pie....zlodzieje

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. CEFIDG EURPBIZ Promocja i wsparcie biznesu Paweł Swiadez, Ta firma jednak nie istnieje, sprawdzałam, nie ma jej nigdzie w ceidg. Sama dostałam ostatnio dwa pisma z CEDGiF 295zł I CEODG 200zł Właścicielem pierwszego jest niejaki Łukasz Majdański i Jakub Barwaśny Przełajowa 13/4 94-045 Łódz, tel 792171922 Numer domowy 42 688 11 56 a drugiego niejaki Radosław Przestacki ul Biedronki 23 skórzewo. Jest jeszcze www.cefidg.pl Komercyjny internetowy katalog firm, ale o tym narazie mało piszą w necie. Tyle można istalić czytając fora internetowe, te trzy firmy nadal działają i są aktywne w ewidencji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń